Ana içeriğe atla

2021 YKS Kayıt İşlemleri Bilgilendirme Metni

07.06.2022

2021 YKS KAYIT İŞLEMLERİ BİLGİLENDİRME METNİ

1.AŞAMA: KAYIT EVRAKLARININ TAMANLANMASI

Kayıt evraklarının ön kayıt sırasında sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ön kayıt işlemlerine başlamadan sizlere tavsiyemiz tüm evrakları bilgisayarınızın masaüstüne açacağınız bir klasöre indirmeniz. Böylece ön kayıt aşamasında her biri için arama yapmak zorunda kalmazsınız.

 • Lise Diploması Aslı ile Fotokopisi ya da Yeni Tarihli Mezuniyet Belgesi Aslı İle Fotokopisi (E-Devlet)
 • 2021-YKS Yerleştirme Sonuçları Belgesi.
 • Nüfus Cüzdanı (arkalı önlü fotokopisi).
 • Kayıt Bilgi Formu için TIKLAYINIZ.
 • ** Kayıt bilgi formunu ön kayıt panelinde "Diğer" sekmesine yüklemeniz gerekmektedir.

(Kayıt Bilgi Formunun doldurularak imzalı bir şekilde sisteme yüklenmesi gerekmektedir.)

Not: Diplomasını kaybeden öğrenciler, liselerinden Diplomasını kaybettiğine dair yazı almalıdır).

Önemli: Sisteme yüklenecek her evrak PDF olarak yüklenmelidir. Kayıt Bilgi Formu 3 sayfadan oluşmaktadır ve tüm sayfalar tek PDF dosyasında olmalıdır. Nüfus Cüzdan Fotokopisi arkalı-önlü olarak taratılıp PDF halinde yüklenmelidir. 

2.AŞAMA: ÖN KAYIT İŞLEMLERİNİN TAMAMLANMASI

Meslek Yüksekokulumuz kayıt işlemleri ön kayıt paneli ile başlamaktadır. Ön kayıt, adayın İstanbul Sağlık ve Sosyal Bilimler MYO Eğitim Bilgi Sistemine (MEBİS) kayıt için gerekli bilgilerini kaydetmesini, evraklarını yüklemesini ve ödeme işlemlerini tamamlamasını sağlayan işlemler bütünüdür. 

Tam burslu ve %50 indirimli programlara yerleşen tüm adayların elektronik kayda başlamadan önce ön kayıt yapmaları zorunludur. 

ÖN KAYIT PANELİNE ULAŞMAK İÇİN  TIKLAYINIZ.
 

3.AŞAMA: ÖDEME İŞLEMLERİ

Ödeme işlemleri ön kayıt panelinden yapılmaktadır. 

 • Tam burslu öğrencilerin sadece ön kayıt aşamasını tamamlamaları kesin kayıt işlemi için yeterlidir.
 • %50 indirimli ve ücretli programlara yerleşen adaylar ön kayıt işlemleri sonrasında ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirmelidir.
 • %25 Tercih indirimi kazanan öğrencilerin; ÖSYM tercih listesini ön kayıt paneline yüklemesi gerekmektedir.
 • Tercih listenize ÖSYM Aday işlemleri paneline giriş yapıldıktan sonra TERCİHLERİM↔TERCİHLERİMİGÖRÜNTÜLE alanından ulaşabilirsiniz.
 • Tercih listelerinin Mali İşler Birimi tarafından kontrolü ve indirime engel bir durum bulunmaması halinde indirimin uygulanması ile birlikte sistemdeki ücret bilgisi de güncellenecek ve ücret bilgisi güncellenen öğrencilere SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.
 • Ücret bilgisi güncellenen adayların ön kayıt panelinden ödeme işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.
 • Kesin kayıt öncesinde ödeme işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ.

4.AŞAMA: E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDIN TAMAMLANMASI

Tam burslu programlara yerleşen adaylara ön kayıt işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, %50 indirimli programlara yerleşen adaylara ise ön kayıt panelinden ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, me-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

E-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme alan adayların, e-Devlet üzerinden 4 – 10 Eylül 2021 tarihleri arasında kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: E-Devlet sisteminden “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine” dair yazıyı ekranda görmeden çıkmayınız.

Aşağıda sizlerle kayıt aşamasında yardımcı/bilgilendirici olabilecek linkler ve dokümanlar ile kayıtlarınızı tamamlamak için kullanacağınız ÖNKAYIT PANELİ ve e-DEVLET linkleri paylaşılmıştır. 

Yardımcı Bağlantılar ve Dokümanlar;

 • e -Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Alınır? Bilgi için TIKLAYINIZ.
 • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt Kullanım Kılavuzu için TIKLAYINIZ.
 • e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) işlemi için TIKLAYINIZ.
   

İşlemlerini başarı ile tamamlayan adaylar artık Meslek Yüksekokulumuzun bir öğrencisidir. Tebrik ederiz. 

Kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, www.issb.edu.tr adresinde bulunan Canlı Destek Sistemi’nden veya 0850 811 18 18 numaralı çağrı merkezinden Meslek Yüksekokulumuz ile iletişime geçebilirler.

ÖN KAYIT VE ÖDEME İŞLEMLERİNİ TAMAMLAYAN ANCAK E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDINI YAPAMAYAN ADAYLARIN DİKKATİNE

Ön kayıt ve ödeme işlemlerini gerçekleştiren ancak herhangi bir nedenle e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) yapamayan adayların kesin kayıtları Meslek Yüksekokulumuz tarafından 4 – 10 Eylül 2021 tarihleri arasında uzaktan online olarak tamamlanacaktır. 

Meslek Yüksekokulumuz tarafından kesin kayıt işlemi tamamlanan adaylar artık Meslek Yüksekokulumuzun bir öğrencisidir. Tebrik ederiz.

Kesin kayıt işlemi tamamlanan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, www.issb.edu.tr adresinde bulunan Canlı Destek Sistemi’nden veya 0850 811 18 18 numaralı çağrı merkezinden Meslek Yüksekokulumuz ile iletişime geçebilirler.

ZORUNLU NEDENLERLE E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT YAPAMAYACAK ADAYLARIN DİKKATİNE

Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler (2008 yılı öncesinde mezun olanlar)

Kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek öğrenciler,

Aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıtlı öğrenciler,

Elektronik kayda dahil olmadığından  4 – 8 Eylül 2021 tarihleri arasında mebis.issb.edu.tr/kayitbasvurulari/osymonkayit adresinden kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında, ön lisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde Meslek Yüksekokulumuza geçici kayıtları yapılacaktır.

Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2021 tarihine kadar Meslek Yüksekokulumuza ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Öğrenci İşleri Birimi İletişim: [email protected]

Öğrenci Muhasebesi Birimi İletişim: [email protected]

Detaylı ve güncel bilgi için https://www.issb.edu.tr/ sitesinden yayımlanacak olan duyuruların takip edilmesi gerekmektedir.

Adaylar 0850 811 18 18 numaralı telefondan ve İSSB İletişim linkinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden Meslek Yüksekokulumuza ulaşabilirler.