EBYS MEBİS
faruk-sarac-myo-logo

BELÇİKA BASININDA DEFİLENİN YANKILARI DEVAM EDİYOR..

BELÇİKA BASININDA DEFİLENİN YANKILARI DEVAM EDİYOR..

Flaman basınının önde gelen gazetelerinden "Gazet Van Antwerpen" Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Faruk Saraç´ın görkemli defilesini sayfasına taşıdı.

Haberde "Türkiye’nin “Dries Van Noten” u MAS müzesinde moda defilesi düzenledi." başlığı atıldı.

Türk moda tasarımcısı Faruk Saraç bu haftasonu Anvers’te misafirdi. MAS müzesinin dekorunda Cuma akşamı, ilham kaynağı evren olan en son koleksiyonunu sergiledi.

Türk Dernekler Birliğinin müdürü Selamet Belkıran: “ Çok özel bir şey yaratmak istedik ve Türk kültürünün şaşırtıcı yönlerine dikkatleri çekmek istedik. Bu nedenle, moda şehri olan Anvers’e ünlü Türk modacı Faruk Saraç’ı davet ettik. Saraç ve ekibi ayrıca Perşembe akşamı projeyi destekleyen T.C. Anvers Başkonsolosluğu’na davetliydi.”

Selamet Belkıran, Faruk Saraç’ı Belçika’nın ünlü modacısı Dries Van Noten’a benzetiyor. “Türkiye’nin ilk erkek modacısı olarak Faruk Saraç moda dünyasında 35 yıldır faaliyettedir. Saraç Türkiye’de iki okul kurdu ve Türkiye’ye butik kültürünü getiren ilklerden biridir. Bu ünlü moda ismi Cuma akşamı tamamen gönüllü olarak MAS müzesinin sekizinci katında büyüleyici bir gösteri sundu.”

Faruk Saraç: “ En son koleksiyonum güçlü bir ilham anında varoldu. Pencereden dışarıya bakıyordum. Nerdeyse gece yarısıydı ve dolunay suyun üzerinde parlıyordu. Ay ile göz göze geldim ve sanki onunla konuşuyordum. Bir saat sonra gösterimin projesi tamamdı. Çıkış noktası olarak evreni seçtim; güneş erkek eleman, ay da kadın eleman. Koleksiyonda yıldızlar, gezegenler ve Zodyak işaretleri de yerlerini aldılar.”

Modacı, derinlemesine ve tutarlı bir şekilde çalışmış. “NASA’dan sayısız fotoğraf istedim ve bir bölümünü ipek kumaşa bastırtarak kıyafetler için kullandım. Karanlıktan ilham alabilmek için müziği bile gece hazırlattım. Mucize gibi, dolunay ışığını ilk gösterim üzerinde yansıttı.”

Cuma akşamı MAS müzesinin üzerinde dolunay yoktu ama moda defilesinin atmosferi bundan etkilenmedi. “Big Bang” ile başlayan şovda 16 manken evren üzerinden sürükleyici bir hikaye canlandırdı. Mankenler arasında Türkiye’nin eski güzeli Özge Ulusoy da vardı.

Belçika’da Saraç’ın kıyafetlerinden bir parça almak isteyenler maalesef elleri boş döner. “Bu bir ticari koleksiyon değildir çünkü turlarımda tema gösterilerini tercih ediyorum. Benim için önemli olan sadece Anvers gibi bir şehirde eserlerimi gösterebilmektir. Ve, bu bir tane genç yaratıcı için bile ilham kaynağı olabilirse mutlu olurum.