EBYS MEBİS
faruk-sarac-myo-logo

Sık Sorulan Sorular

Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu devlet meslek yüksekokulu mu, vakıf meslek yüksekokulu mudur?
Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu vakıf meslek yüksekokuludur.  

4 Yıllık lisans programlarınız var mıdır?
Hayır. Meslek Yüksekokulu olduğumuzdan, sadece 2 yıllık ön lisans programlarına öğrenci alımımız mevcuttur. Dileyen öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı  ( DGS ) ile lisans programlarına yerleşebilir.

Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrenci kabul koşulları nelerdir?
Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, TYT sonuçlarına göre, ÖSYM'nin belirlediği kurallar çerçevesinde öğrenci almaktadır.

TYT den 150 puan barajını geçemeyen öğrencilere yönelik özel öğrenci statüsü ile kayıt imkanınız var mıdır?
Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören tüm öğrenciler sadece ÖSYM tarafından yerleştirilebilir. Bu nedenle ön lisans programları için ÖSYM’nin belirlemiş olduğu taban puan barajı 150’nin altında kalan adayların bu yıl yerleşme imkanı yada özel öğrenci statüsü ile kayıtların yapılması mümkün değildir. Bu türdeki adaylarımız şanslarını bir sonraki yıl denemelidir ya da Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin sertifika programlarına katılıp eğitim alabilir.

Özel Yetenek Sınavı İle öğrenci kabul eden herhangi bir  programınız var mı?
Özel Yetenek sınavı ile öğrenci alımımız yoktur. Tüm ön lisans programlarımızda TYT ile öğrenci alımı yapılmaktadır.

ÖSYM'nin yapacağı yerleştirme dışında, puansız olarak kayıt olabilmem mümkün mü?
Hayır. Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu,  tüm ön lisans programlarına öğrenci  kabulü,  ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme ile yapılmaktadır, başka bir yerleştirme şekli yoktur. Sadece yabancı uyruklu öğrenciler, farklı bir sistemle yerleştirilmektedir.

Yeni Bölümlerinizin taban puanları nedir?
Bu yıl ilk defa öğrenci alınacak olan programlarımızın taban puanları ve başarı sıralamaları henüz oluşmamıştır. Bu nedenle 2020-ÖSYS de yerleşmek istediğiniz bölümün bir önceki yıl diğer vakıf meslek okullarına ait ortalama taban puanlarına bakılarak oluşacak yeni taban puan ve başarı sıraları hakkında bir fikir edinilebilir. Yeni programlarımıza ait taban puan ve başarı sıraları ise 2021-ÖSYS yerleştirmeleri sonucu belirlenecektir.

ÖSYM bursu hangi durumlarda kesilir?
Üniversitede verilen tam ve kısmi burslar, öğrencinin normal öğrenim süresince (2 yıl) ders geçme gibi başarı şartları aranmaksızın, öğrenci disiplin cezası almadığı, derslerine devam ettiği  sürece devam eder.

Ön lisans programlarınızın ücretleri ne kadar?
Detaylı bilgi için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. http://www.faruksarac.edu.tr/Sayfa/Info/109

Tüm bölümlerde eğitim-öğretim ücreti aynı mıdır?
Evet. Tüm ön lisans programlarımızın ücreti aynıdır.

Öğrenim ücreti dışında devlet üniversitelerindeki gibi bir harç ücreti var mı?
Hayır. Öğrenim ücreti dışında bir harç ücretimiz yok.

Öğrenim Ücretleri yıllık ne oranda artar?
Öğrenim ücretlerindeki yıllık artışlar her yıl mütevelli heyeti tarafından belirlenir. Kesinleşmiş sabit bir ücret artış oranı yoktur.

Zorunlu Hazırlık Sınıfı uygulamanız  var mı?
Programlarımızın tamamı Türkçe'dir.

Servis imkanınız var mı?
Ring servislerimiz mevcut değildir. Semtlere servis imkanımız da yoktur. Kampüsümüz merkezi bir konumda olduğundan önündeki otobüs durağından İstanbul'un pek çok semtine ulaşım mevcuttur.

Öğrenci Yurdunuz var mı?
Öğrenci yurdumuz yoktur.

Bir vakıf üniversitesinde okumak KYK’nın verdiği Öğrenim Kredisi ve Başbakanlık bursu almamıza engel midir?
Hayır vakıf meslek yüksekokulu öğrencileri öğrenim kredisi veya Başbakanlık bursu alabilmektedir.

Ücretler kaç taksite bölünüyor? Vade farkı veya faiz alınıyor mu?
Ödemelerimiz yılda 2 dönem başında olmak üzere 2 takside bölünüyor. Bunun için ücrete herhangi bir vade farkı eklenmiyor.

Senet, çek veya elden ödeme ile ücreti verebilir miyiz?
Tüm ödemeler ve taksitlendirme işlemleri peşin yapılmaktadır. Senet-çek, elden taksitle ödeme seçeneklerimiz bulunmamaktadır.

Mezuniyet sonrasında Sağlık ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulunun bağlantılı olduğu şirketlere yönlendirme yapıyor musunuz? Öğrencilerin staj yeri ve İş bulmalarına yardımcı oluyor musunuz?
Öğrencilerimiz kendi staj yerlerini, kendileri bulmak durumundadır. Okulumuzun tüm öğrencilere uygun staj yeri bulma konusunda bir vaadi ve sorumluluğu yoktur. Kurumumuz yalnızca eğitim öğretim faaliyetlerine odaklanmakta, öğrencilerin kendi kariyer planlarını kendilerinin yapmalarını beklemektedir. Mezunlarımızın işe yerleştirilmesi konusunda herhangi bir taahhüdümüz yoktur. Ancak öğretim görevlilerimiz bilgileri çerçevesinde öğrencilerine rehberlik yapabilir.

Yatay Geçişle okulunuza kayıt yaptıran öğrencilere sağladığınız burs imkanları nelerdir?
Meslek Yüksekokulumuz önlisans programlarına Kurumlar Arası Yatay Geçiş (Genel Ağırlıklı Not Ortalamasına ve Ek Madde- 1 Merkezi Yerleştirme Puanına göre) veya Kurum İçi Geçiş (Programlar Arası Geçiş) yapmak isteyen öğrencinin daha önceki lisans programına kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, üniversitemizde geçiş yapmak istediği lisans programının aynı yıldaki tam veya kısmi burslu programının taban puanına eşit veya yüksek ise; bu öğrenci Üniversitenin belirlediği kontenjan dâhilinde veYükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri ile “Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından tespit edilen usul ve esasları” çerçevesinde, meslek yüksek okulumuzda geçiş yapmak istediği ön lisans programının ilgili yıldaki ÖSYS puanının karşılık geldiği tam veya kısmi burslu programına ilgili burs oranıyla yerleştirilir. Yatay geçiş yapan öğrenciye verilen tam veya kısmi burs kayıt yaptırılan önlisans programının normal öğrenim süresince devam eder. Yatay geçiş yapan öğrencinin daha önceki önlisans programında geçirmiş olduğu süre, normal öğrenim süresine dahil edilir. Normal öğrenim süresinin sonunda öğretim planındaki tüm dersleri başarı ile tamamlayarak mezun olamayan öğrenci, daha sonraki yıllarda/yarıyıllarda Mütevelli Heyet tarafından belirlenen ilgili yılın öğrenim ücretini veya ders ya da kredi ücretini öder.

Detaylı bilgi için kiminle görüşebilirim?
Detaylı bilgi için Tanıtım Birimini arayınız. (0552 810 56 71)

Tercih Dönemi Kampüsünüze gelebilir miyim?
Okulumuzu arayarak randevu alabilir , kampüsümüzü ziyaret ederek uzmanlarımız tarafından mesleklerle ilgili sorularınız ve bölüm tercihleriniz konusunda yardım alabilirsiniz. Kampüsümüzü görmek için hafta içi her gün Saat 08:30 ve 17:30 arasında , bireysel olarak, ailenizle veya arkadaşlarınızla ziyarete gelebilirsiniz.